Kemik Fermuarlar Naylon Fermuarlar Metal Fermuarlar Elcikler Fermuar Oluştur Renk Kartelası Sipariş Formu İnsan Kaynakları EnglishRussian
Fermuarın İcadı   |  Fermuar Yapısı  |  İşlevine Göre Fermuar Tipleri  |  Fermuar Kullanımı ve Tavsiyeler  |  Fermuar Kullanım Alanları   |  Fermuar Ürünleri Genel Satış Prensipleri


FERMUARIN İCADI

Fermuarın bulunuşu aslında bir zaruretten kaynaklandı. 1.Dünya savaşından önce insanlar giysilerini iri ve kapanması zor olan düğme ile kapatmaya çalışırlardı. Fermuarın icadında her ne kadar tek bir mucitten söz etmek zor olsada asıl katkıyı 1893 yılında Chicago'lu bir makine mühendisi olan Whitcomb L.Judson’un yaptığı söylenebilir. Judson o yıllarda tramvay ve otomobil gelişmelerini incelemekte ve başarılı buluşlara imza atmaktaydı. 1891 yılında Judson ayakkabılar için kilit açıcı(bağlayıcı) buluşuyla ortaya çıktı.

Whitcomb L.Judson buluşunu Chicago Dünya Fuarı'nda sergilemiştir. Ancak beklenen ilgiyi görememiştir. Judson'un buluşunda birçok tasarım hatası vardır.Aynı zamanda ürkütücü bir görünüme sahiptir. Ve pek çok üretici seri üretim yapmayı reddetmiştir. Yaratıcı zekanın bir ürünü olan buluş kaba ve kullanışsız olduğu için tutulmadı. Judson'un şirketinde çalışan Gideon Sundback isimli İsveçli bir mühendis Judson'un  bağlayıcısını geliştirerek günümüz fermuarını oluşturdu.Esnek ve güvenilir olması için bağlayıcıların küçük olması gerektiğini fark etti.1913’e kadar bu doğrultuda hareket ederek buluşunu geliştirdi.

1917’de ABD’nin savaşa girmesiyle birlikte, donanma komutanı binlerce fermuar sipariş ederek bir gecede Sundback'i  zengin etmekle kalmayıp, fermuarın hepimizin vazgeçemediği bir ürün olmakla beraber deyimlerimizde dahi yerini almasının ve hayatımızdaki en önemli pratik malzemelerden biri olmasının yolunu açmıştır.

Judson Clasp Locker Patent Sundback's original patent

W_Judson

W.Judson

 

G_Sundback

G. Sundback

 

İlk Fermuar

İlk Fermuar

 

Judson improved shoe fasten      

 

Anasayfa Hakkımızda İletişim Ads Fermuar